Światłowód, czy aby na pewno jest aż taki dobry jak się o nim mówi?

Prędzej czy później każdy z nas staje przed dylematem zakupu internetu do domu lub mieszkania.
Nawet jeśli nie chcemy szukać żadnego internetu, sądzimy, że jest nam niepotrzebny to jednak rewolucja technologiczna poniekąd zmusiła nas do korzystanie z niego.
Cóż, w tej sytuacji powinniśmy się tylko zastanowić jaki internet będzie dla nas najlepszy.
Musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, od szybkości i ceny po łatwość jego instalacji, a nawet rodzaj zawieranej umowy.

 

światłowód

 

Mamy do wyboru dwie najczęściej wybierane opcje, internet bezprzewodowy, radiowy lub internet dostarczany za pomocą światłowodów. Na którąś z opcji musimy się zdecydować. Weźmy pod uwagę kilka kryteriów. 

 

Szybkość

Zacznijmy od szybkości. Internet światłowodowy często przedstawia się w reklamach jako najszybszy obecnie dostępny internet, ale czy zawsze taki jest. Dużo zależy od stanu infrastruktury, a badania szybkości łącza prowadzone w zamkniętych warunkach w laboratoriach nie zawsze są odźwierciedleniem tego będzie w rzeczywistości, w warunkach domowych bądź firmowych. Na pewno znamy kogoś kto korzysta z łącza bezprzewodowego, które wydawałoby się, że powinno być wolniejsze, ale w rzeczywistości działa absolutnie bez żadnych zakłóceń i tak szybko, że osoba ta nawet nie myśli o zmianie go na inny. I przeciwnie, znamy osoby mające zainstalowany w mieszkaniu światłowód, a narzekające na jego prędkość.

 

Cena

Drugim ważnym aspektem jest cena. Po sieci krąży masa historii o przedstawicielach handlowych chodzących po osiedlach domków jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz bloków, zbierających chętnych na podłączenie do sieci światłowodowej. Przedstawiciele ci, zazwyczaj opowiadają o szeregu zalet, szybkości, o tym o ile komfort naszego życia poprawi się po jego przyłączeniu. Często jest to podobne do rozmów, jakimi czasami raczą nas dzwoniący do nas telemarketerzy. Nikt z nich jednak nie powie o kosztach samego przyłączenia i o kosztach dalszego użytkowania, więc jeśli nawet sam koszt przyłączenia jest niski to już kwota, którą co miesiąc będziemy musieli opłacać nie będzie już równie niska.

 

Rodzaj umowy

Trzeci podpunkt jest poniekąd związany z punktem drugim, a mianowicie jest o rodzaju umowy. W przypadku internetu bezprzewodowego, możemy zawsze zawrzeć przystępną dla nas umowę w postaci miesięcznej, kilkumiesięcznej umowy albo nawet internetu na kartę bez żadnej umowy, czyli płacimy pewną daną kwotę i korzystamy z internetu bez limutu przez określony z góry czas, inaczej jednak jest w przypadku umowy o światłowód, zawierana jest ona na długie lata, co powoduje, że jesteśmy przywiązani do jednej firmy. O ile na początku współpraca jest korzystna, tak z czasem jakość usług światłowodowych może się znacznie pogorszyć, a my, mając umowę zawartą na kilka lat w przód nie będziemy tak skorzy do zrezygnowania z niej i płacenia wszelkich wysokich kar zawartych w umowie. Na względzie trzeba mieć jeszcze fakt, że operatorzy światłowodu mają w zwyczaju używać argumentu, że jeśli wzięli na siebie koszty przyłączenia, to powinniśmy zostać z nimi do końca umowy, w końcu wydali na nas dużą kwotę. Nie zawsze są takie sytuacje, ale jednak trzeba brać je pod uwagę, kiedy jedna firma światłowodowa proponuje internet całej wsi, a następnie bez problemu podwyższa wszystkie ceny, tak w przypadku internetu bezprzewodowego ciężko wyobrazić sobie podobną sytuację, bo w jego przypadku po prostu bez problemu zmieniamy dostawcę usługi. Przykładem podobnego zachowania, jakie może nas spotkać ze strony dostawców usługi światłowodowej niech choćby będzie miejscowość Czernica na Dolnym Śląsku, w której gaz dostarczany jest przez jedną z firm, w wyniku czego była ona w stanie z dnia na dzień podnieść znacznie ceny, a zszokowani tym mieszkańcy mieli tylko do wyboru, albo zrezygnować z gazu albo wziąć na siebie wyższe rachunki. Jak widać na tym przykładzie, nie warto uzależniać całych osiedli od jednej firmy operatorskiej, niezależnie od tego jakich mediów by to dotyczyło.

 

Instalacja

Inną istotną kwestią, o której nie można zapominać jest stopień trudności wykonania niezbędnej instalacji. Światłowód wymaga o wiele większych nakładów finansowych i o wiele bardziej ingeruje w nasze mieszkanie lub dom, często zainstalowania światłowodu wymaga wręcz od nas remontu, a  jak wiadomo nawet mały remont z reguły zmienia się w duży remont. W przypadku domów jednorodzinnych instalacja światłowodowa wymaga zazwyczaj zrobienia całkiem sporego wykopu, co nie każdemu może odpowiadać, szczególnie jeśli ktoś dba o swój przydomowy ogródek.

 

światłowód koparka

 

Awaria oraz pomoc techniczna

Wsparcie klienta w przypadku klienta mającego internet bezprzewodowy jest z reguły dużo lepsze, choćby tylko z tego powodu, że tego typu klient w każdej chwili może zmienić swojego dostawcę, inaczej rzecz się ma w odniesieniu do klientów mających internet światłowodowy, tak szybko nie będą w stanie ci klienci zrezygnować z umowy i tym samym trudno będzie im zmienić operatora, dlatego ich czas oczekiwania na ewentualną pomoc będzie na pewno dłuższy.

Światłowody ulegają częstym awariom z różnych przyczyn, od zerwanych kabli na słupach podczas ulewnych burz po uszkodzenia spowodowane pracami budowlanymi, gdzie operator koparki zahaczy łyżką wyrywając kabel. Nie można także nie wspomnieć o gryzoniach, które uwielbiają niszczyć wszelkiego rodzaju kable. Naprawa tego typu awarii jest zawsze związana z wysoka opieszałością służb operatorskich, co wiążę się z brakiem posiadania przez nas internetu przez kilka dni.

 

światłowód przegryziony

 

Podsumowując, każdy rodzaj internetu ma swoje plusy i minusy, ale zawsze warto brać pod uwagę wszystkie czynniki, czytać umowy i wybrać ten internet, który jest najłatwiejszy w instalacji, prosty w obsłudze oraz ten, który nie wymaga podpisywania umowy na długie lata. Szczególnie ma to znaczenie teraz, kiedy znajdujemy się w czasach pandemii, gdzie każda złotówka w domowym budżecie jest na wagę złota. Chcąc uniknąc powyższych problemów, warto rozważyć ofertę Airmax internet. Dostęp do internetu w dzisiejszych czasach to podstawa i nie powinien być on niczym ograniczany.