SPEEDTEST Test Prędkości Twojego Internetu

Download / pobieranie
000.0 Mb/s
Upload / wysyłanie
000.0 Mb/s
Ping / RTT
000 ms
Buffer delay
0.00 %
ISP: Amazon.com, Inc., US
IP: 3.236.138.35
ASN: AS14618
Jitter
000 ms

Certyfikowany SPEEDTEST z pomiarem Buffer Delay

speed test

Jak poprawnie wykonać speed test - test prędkości Internetu?

Tylko prawidłowo wykonany pomiar prędkości Internetu pozwala uzyskać wiarygodne wyniki.
Podpowiadamy, jak w czterech prostych krokach przeprowadzić dokładny speedtest szybkości łącza.

1) Zacznij od restartu

Zrestartuj modem i router oraz urządzenie, na którym będziesz przeprowadzać speedtest. Modem i router współpracują ze sobą, zapewniając dostęp do sieci komputerom, laptopom, smartfonom, tabletom, telewizorom i innym urządzeniom w obrębie całego gospodarstwa domowego czy firmy.

Podobnie, jak w przypadku wszystkich urządzeń elektronicznych czy cyfrowych, z czasem jakość ich działania może spaść, na co wpływ mają różne czynniki. Wówczas Internet „muli”, strony ładują się bardzo wolno i nie da się płynnie odtwarzać filmów. Restart to praktycznie zawsze pierwszy krok w przypadku pojawienia się problemu technicznego na urządzeniu elektronicznym lub cyfrowym. Ponowne uruchomienie modemu lub routera często okazuje się wystarczające do przywrócenia pełnej sprawności.

Przed rozpoczęciem testu należy także zrestartować urządzenie, na którym zamierzasz wykonać pomiar speedtest. Jeśli pominiesz ten krok, najprawdopodobniej będziesz musiał do niego wrócić później, by uzyskać wiarygodne i dokładne wyniki testu.

2) Nie korzystaj z Internetu

Podczas testu nie należy korzystać z Internetu na żadnym urządzeniu połączonym z siecią. Na urządzeniu, z którego przeprowadzasz test, pozamykaj wszystkie otwarte okna i karty oraz wyłącz aplikacje działające w tle.

Smartfony i tablety połączone z domowym Wi-Fi odłącz od sieci, włączając tryb samolotowy. Nie zapomnij o smart TV, bo może się okazać, że w pokoju obok ktoś akurat ogląda serial na Netflixie. W trakcie testowania szybkości łącza testem speedtest nie pobieraj żadnych plików.

3) Wyczyść pamięć podręczną

Każdorazowo przed rozpoczęciem testowania szybkości Internetu należy wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki. To ważne, ponieważ działanie większości testów prędkości łączy opiera się na pobraniu i przesłaniu jednego lub większej ilości plików o określonych rozmiarach oraz wykorzystaniu czasu, jaki pliki te potrzebują do obliczenia szybkości Internetu.

Jeśli przeprowadzasz test kilka razy z rzędu, wyniki mogą zostać zaburzone przez pliki, które już istnieją (są buforowane) na Twoim urządzeniu. Problemu tego unikniesz, wybierając narzędzie, które wykorzystuje bardziej nowoczesną technikę (np. Testujpredkosc.pl). Wówczas nie musisz czyścić pamięci podręcznej.

4) Wybierz dobry test szybkości Internetu

Wybór dobrego narzędzia do testowania prędkości Internetu ma ogromne znaczenie dla dokładności i wiarygodności wyników. Aktualnie zalecanym rozwiązaniem jest test oparty na HTML5, a nie na technologii Flash. Większość testów wykorzystujących Flash'a oraz udostępnianych przez dostawców usług internetowych wymaga korekty - nawet o 40%. Pamiętaj, że od 2021 roku Flash nie jest już wspierany. Ostatnią aktualizację bezpieczeństwa otrzymał w grudniu. Nie należy instalować wtyczki na nowych urządzeniach.

Zalecamy wybór testu prędkości internetowej HTML5, jak np. Testujpredkosc.pl.

Nasi partnerzy

Test szybkości łączy wymaga poprawnego dostępu do sieci na używanym komputerze i odbywa się za pośrednictwem strony www. Szybkość łączy może być inna w czasie, więc wyświetlane rezultaty mogą się różnić w kolejne dni. Test szybkości łączy internetowych można wykonać za pomocą ogólnodostępnych rozwiązań. Priorytetem powinno być dla Ciebie to, czy dany test szybkości łączy internetowych wyświetla rezultaty znajdujące odbicie w rzeczywistości.

Speed Test można wykonać, korzystając z Wi-Fi, lecz trzeba pamiętać, że istnieje ryzyko otrzymania nie w 100% rzetelnych wyników.

Dlatego najlepsze jest puszczanie testu szybkości łączy internetowych zapewniając połączenie z siecią za pomocą kabla Ethernet – oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy użytkownik ma taką możliwość.

Wiarygodny wynik to wynik obarczony jak najmniejszą ilością przekłamań.