Technologie dostępu do Internetu
Światłowód

Światłowód to przewód wykonany z czystego włókna kwarcowego (dwutlenek krzemu) o kołowym przekroju. Zapewnia stabilną transmisję danych za pomocą fali świetlnej z prędkością do kilku Tb/s. W przeciwieństwie do łącza opartego na sieci miedzianych przewodów, sygnał charakteryzuje się odpornością na różnego typu zakłócenia (np. wywołane działaniem czynników atmosferycznych). Technologia światłowodowa jest obecnie powszechnie stosowana w domach i firmach. W ofertach dostawców funkcjonuje pod nazwą „Internet światłowodowy”.

Światłowód gwarantuje ultraszybkie pobieranie i wysyłanie danych oraz wysoką jakość sygnału telewizyjnego i telefonicznego, co pozwala na komfortowe korzystanie z usług multimedialnych i płynne odtwarzanie filmów w najwyższej jakości 4K (z tego powodu światłowód często oferowany jest razem z telewizją). Bardzo wysoka przepustowość to największa zaleta praktyczna światłowodu.

Do wyboru pozostają różne technologie dostarczania Internetu światłowodowego. Najpopularniejszą jest technologia FTTH (Fiber To The Home). Podłączenie obiektu czy lokalu do sieci światłowodowej wymaga przeprowadzenia prac instalacyjnych, które trwają do kilku godzin. Dzięki bezpośredniemu połączeniu między nadawcą a użytkownikiem końcowym, rozwiązanie jest praktycznie bezawaryjne.