Technologie dostępu do Internetu
Internet 6G

Standard 6G ma być następcą aktualnie wdrażanej sieci 5G, oferując nieporównywalnie (nawet 100-500 razy) większe prędkości, wyższą energooszczędność i niezawodność. Nad Internetem 6G pracuje obecnie m.in. Ministerstwo Nauki i Technologii w Chinach. Tematem interesują się również najwięksi gracze branży technologicznej, jak Huawei, Google, Apple, Charter Communications, Cisco, Intel, MITRE, LG Electronics czy Hewlett Packard Enterprise.

Chociaż na orbitę został już wyniesiony pierwszy satelita 6G, to Internet 6G jest na razie dość odległą perspektywą. Szacuje się, że pierwsza sieć 6G pojawi się końcem lat 20. XXI wieku. Zdaniem ekspertów, nowa technologia zapewni pełne wykorzystanie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, dlatego będzie dedykowana przede wszystkim inteligentnym rozwiązaniom (autonomicznym pojazdom, inteligentnym miastom itd.).

Spodziewane parametry sieci 6G to: przepływność na poziomie do 1 Tb/s, przepływność dostępna dla użytkownika na poziomie 100 Gb/s, opóźnienia poniżej 1 ms oraz możliwość korzystania z urządzeń w pojazdach jadących z prędkością do 1000 km/h. Sieć będzie w stanie obsłużyć nawet 10 milionów urządzeń na 1 km2.