Technologie dostępu do Internetu
Światłowód bezprzewodowy

Światłowód bezprzewodowy to rozwiązanie zapewniające bezkablowy dostęp do sieci przy wykorzystaniu wolnego od zakłóceń i opłat pasma 60 GHz. Praca w paśmie 60 GHz oferuje znaczne przyspieszenie sieci bezprzewodowych - z przepustowością liczoną w gigabitach!

Pierwsze chipy Qualcomma, działające zgodnie ze standardem 802.11ay, oferują prędkości rzędu 10 Gbit/s przy minimalnym opóźnieniu. Pasmo 60 GHz jest również wykorzystywane przez urządzenia, które obsługują standard 802.11ad, jednak oferują one prędkości do 5 Gbit/s.

Nad bezprzewodowym światłowodem, wykorzystującym łącza oparte na działaniu laserów, pracuje obecnie Google (Free Space Optical Communication). Celem projektu jest zapewnienie błyskawicznej transmisji danych w niskiej cenie i bez okablowania. Łącze ma oferować transfer na poziomie 20 Gb/s. Bezprzewodowy światłowód miałby zastąpić dość archaiczne rozwiązania komunikacyjne, jak linie radiowe. Własną gamę produktów dla bezprzewodowego światłowodu posiada też Huawei. Jednym z nich jest inteligentna antena, zapewniająca dostęp do Internetu za pomocą zewnętrznej anteny zintegrowanej z modemem, która - po odpowiednim zamontowaniu i wycelowaniu, pozwala na uzyskanie bardzo dużych prędkości.