Bezpieczeństwo w sieci - o czym pamiętać!

Internet jest dzisiaj jedną z rzeczy, którą większość z nas ma albo może mieć na wyciągnięcie dłoni. Korzystamy z niego niemal codziennie, wykorzystując go do pracy, nauki czy choćby po to, by pozwolić sobie na odrobinę rozrywki grając we wszelakie gry online.

Czy aby na pewno pamiętamy jednak, że poza tymi wszelkimi dobrodziejstwami jakie niesie ze sobą internet, istnieje jeszcze szereg zagrożeń, o których niekoniecznie zawsze pamiętamy. Internet stał się łakomym kąskiem dla wszelkiej maści cyberprzestępców, którzy tylko czyhają na możliwość wykradnięcia naszych danych, w celu wzięcia na nie kredytu lub uzyskania dostępu na przykład do konta bankowego i wyczyszczeniu go do cna.

Zakładanie konta na portalach społecznościowych

Zakładając konto na wszelkich portalach społecznościowych w większości przypadków jesteśmy proszeni o stworzenie hasła. Odruchowo chcąc szybko założyć konto i cieszyć się możliwością korzystania z portalu nie zastanawiamy się długo nad hasłem i wpisujemy pierwsze, jakie przyjdzie nam do głowy i łatwo nam je zapamiętać. Warto poświęcić trochę czasu i stworzyć silniejsze hasło poprzez kombinację małych i dużych liter, dodając do tego cyfry i znaki specjalne, takie hasło będzie o wiele trudniejsze do złamania.

Dane osobowe

Korzystając z komunikatorów nie podawajmy swoich danych osobowych, takich jak: adres zamieszkania, telefon, imię i nazwisko czy numer telefonu.

Emaile

Nie otwieraj linków z podejrzanych emaili. Jeśli otrzymaliśmy od kogoś nieznajomego z dziwnie wyglądającego adresu lub sam email wygląda nam podejrzanie nawet go nie otwierajmy tylko skierujmy go do kosza. Otwierając wszelakie linki z nieznanych źródeł narażamy się na zainfekowanie naszego komputera.

Korzystanie z komputerów w miejscach publicznych 

Jeśli korzystamy z komputera poza swoim domem np. w kawiarni czy bibliotece to koniecznie pamiętajmy by wylogować się ze wszystkich portali, z jakich korzystaliśmy. Nie chcemy przecież, by następna osoba, która po nas będzie korzystała z komputera miała dostęp do naszych kont.

Weryfikacja dwuetapowa - telefon

Jeśli mamy taką możliwość to warto włączyć weryfikację dwuetapową. Co to znaczy w praktyce? Na przykład w przypadku banku, po wpisaniu swojego loginu i hasła jesteśmy proszeni o podanie kodu, który przyszedł do nas poprzez wiadomość sms w celu zalogowania się. Dzięki dwuetapowej weryfikacji jesteśmy bezpieczniejsi, bo nawet jeśli ktoś przechwyci nasze dane do logowaniam, czyli login i hasło to bez naszego telefonu nie będzie w stanie wiele zrobić. 

Zakupy w sieci

Korzystając ze sklepów czy portali internetowych zwróćmy uwagę, czy strona posiada certyfikat SSL, a będziemy to wiedzieć czy strona taki posiada, jeśli po kliknięciu na ikonę kłódki znajdującej się po lewej stronie paska, w którym wpisujemy adres strony ujrzymy napis "Połączenie jest bezpieczne". Szczególnie ważne jest, by strona była w ten sposób zabezpieczona w przypadku zakupów w sieci, gdzie podajemy dane naszej karty kredytowej.

Pobieranie plików w sieci

Pobierajmy pliki i programy z zaufanych portali. Nie dajmy się nabrać na fałszywe reklamy oferujące program za darmo, które przekierowują nas na podejrzaną stronę. Ściągając pliki z takiej strony w większości przypadków pobieramy złośliwe oprogramowanie, które będzie miało na celu przejęcie kontroli nad naszym komputerem.

Aktualizacje przeglądarki

Nie zapomnijmy o aktualizowaniu swojej przeglądarki do najnowszej wersji. Programiści przeglądarek dwoją się i troją pracując nad łataniem wszelkich luk w zabezpieczniach, by korzystanie z przeglądarki było bezpieczne i komfortowe.

Reklamy

Nie klikajmy w żadne reklamy, które np. ogłaszają nam wygranie najnowszego iphone lub wycieczki w tropiki. Reklamy tego typu mają tylko i wyłącznie na celu spowodowanie tego, że zachęcony wizją ogromnej wygranej użytkownik poprzez klikanie w nie zainstaluje złośliwe oprogramowanie na komputerze.

Antywirus

Skanujmy często swój komputer, róbmy to nawet przy zachowaniu wszelkich powyższych zasad, zawsze warto korzystać z antywirusa, który sprawdzi cały komputer i usunie podejrzane rzeczy, które mogą wpływać negatywnie na działanie naszego komputera.

 

Podsumowanie

Na dobrym i bezpiecznym dostępie do internetu nie warto oszczędzać. Dbając o bezpieczeństwo swoich danych najlepiej korzystać ze sprawdzonych rozwiązań i skorzystać z oferty światłowodowej we Wrocławiu. Bezpieczeństwo naszych danych jest bezcenne.